خرید کتاب زبان اصلی در ایران

ایبوک رالی از سازماندهی و رفع مانع ها بسط کتاب دیجیتال در مرزوبوم به دلیل رویش و گسترش بازار آن و اهمیت بررسی حالت کسب و عمل خرید کتاب زبان اصلی خبر بخشید و اظهار‌کرد : با زخم شناسی و چک احوال جانور , جهت رونق ایجاد و بسط صنعت کتاب دیجیتال کشور‌ایران , کمیسیون خوب افزایش محتوا و سرویس ها فرهنگی راءس ملی فضای مجازی اقداماتی همچون برگزاری جلسات هم فکری با نخبگان , ذی نفعان و ذی ربطان صنعت کتاب دیجیتال کشور ایران انجام داده است .

او اظهار کرد : در همین درحال حاضر بررسی مهم‌ترین مانع ها توسعه و گسترش کسب و فعالیت های فرهنگی در‌این صنعت , مالکیت دنیوی و معنوی کتاب های دیجیتال و خرید کتاب زبان اصلی , حمایت از ناشران این کتاب ها در مقایسه با ناشران کاغذی کتاب , توسعه و گسترش ابزارها و زیرساختهای فنی ایجاد محتوای کتاب دیجیتال , بررسی اهمیت مصرف کتاب در سبد خانوار های اهل ایران و در غایت هماهنگی بین دستگاه های ذی‌ربط برای توسعه و گسترش صنعت کتاب دیجیتال کشور ایران از سایر اقدامات انجام یافته شده‌است .

خوراکیان بابیان این که صنعت های فرهنگی دیجیتال  در خرید کتاب زبان اصلی زیر قالب هایی همچون صنعت قابل انعطاف افزارهای چندرسانه ای , صنعت هنرهای دیجیتال , چاپ و تکثیر , آهنگ , سینما , خبرگزاری های آنلاین , رادیو و تلویزیون و بازی های ویدیویی شناخته می شود , بیشتر کرد : در سالهای اخیر فروش کتاب الکترونیکی در جهان به صورت چشمگیری ارتقاء یافته است . در سال ۲۰۱۸ بازار جهانی کتاب , ۱۳ هزار میلیون دلار فروش کتاب دیجیتال را ثبت کرد . در جمهوری اسلامی ایران هم در سال­های اخیر بازار ساخت و عرضه کتاب دیجیتال پرورش قابل توجهی داشته است به طوریکه در پهنا 1‌سال اخیر ( سال ۱۳۹۷ ) رویش ۳۰۰ درصدی بازار خرید کتاب زبان اصلی را شاهد بوده‌­ایم .

نائب رئیس فرهنگی , اجتماعی و کارها محتوایی راءس ملی فضای مجازی با اشاره به‌این این‌که هنوز نسبت تعداد کتاب ها الکترونیکی به کل کتاب های نشر داده شده در مملکت زیاد ذیل خیس از نرخ های جهانی است , اذعان کرد : در صورتیکه آمارها نشان می­‌دهد , تا سال ۱۳۹۷ در کل ۱ میلیون و ۳۲۰ هزار تیتر کتاب از کتابسرا شابک دریافت کرده و پخش شده شده‌است البته تعداد خرید کتاب زبان اصلی پخش شده تا سال ۱۳۹۷ در جمهوری اسلامی ایران ۹۰ هزار تیتر برآورد شده‌است . بنابر این نسبت کتاب کاغذی به کتاب های پخش شده در جمهوری اسلامی ایران حدود ۹۴ درصد است .

او خاطر نشان نمود : براساس آمار مؤسسه کتاب فروشی کشور‌ایران , طی ۳۰ سال اخیر حدود ۱ میلیون و ۳۲۰ هزار تیتر کتاب کاغذی چاپ شده‌است . بررسی ها نشان می دهد که از این تعداد , حدود ۷۵۰ هزار تیتر کتاب , به سهولت دردست عامه مردم نیست و به نوعی «خرید کتاب زبان اصلی» تلقی می‌گردد . چون به صورت همگانی چاپ دوباره کاغذی آنان توجیه اقتصادی ندارد . بدین ترتیب با اعتنا به کم بودن هزینه تکثیر کتاب در فضای مجازی , نشر دیجیتال این ۷۵۰ هزار تیتر کتاب , برای بازگرداندن کتاب های حبس شده به چرخه مصرف و افزایش مقداری و کیفی محتوای پارسی در اینترنت استراتژی قابل قبولی است .

خوراکیان بابیان اینکه در حوزه تکثیر کتاب دیجیتال بازار غیر قانونی موجود هست , خاطرنشان کرد : فعلا قریب به ۷ میلیون توشه نرم افزار های کتابخوان روی دستگاه های همراه و هوشمند در خرید کتاب زبان اصلی نصب شده‌ که از این تعداد حدود ۷۰۰ هزار استفاده کننده فعال روزمره موجود است که خرید کتاب زبان اصلی در سال ۱۳۹۷ را به حدود ۲۰ میلیارد تومان رسانده اند که اما به دلیل غیررسمی بودن خرید کتاب زبان اصلی , برآورد مالی مشخصی از حجم کل آن نیست .

او اظهار داشت : بررسی آمارها و نیازهای ملی , ناحیه ای و در بین المللی نشان میدهد که گنجایش رویش و گسترش اقتصادی این صنعت فرهنگی زیاد بالا است و می بایست مورد رویش مقداری و کیفی و صادرات اثر ها و محصول ها خرید کتاب زبان اصلی به دنیا خصوصا کشورهای همسایه و مخصوصا به ۱۱ سرزمین دارنده شهروندان پارسی لهجه آماده شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *