درخواست کتاب

وقتی که یک کتاب از صحافی و درخواست کتاب از ایران پیپر بیرون می گردد , یکی مهم‌ترین دغدغه‌های هر نشر دهنده تولید شرایط مطلوب برای نگهداری و حفظ کتاب تحت عنوان سرمایه با اهمیت وی تا زمان تحویل به دست موزع و کتابفروش درخواست کتاب است . در این خصوص بعضی ناشران قبلی یا این که حین آماده‌سازی درخواست کتابها , درخواست کتاب مشتریان خویش را شناسایی کرده و با تکثیر در تیراژ مطلوب و بازاریابی مناسب و ظریف کتاب‌ها را می فروشند ولی بعضی دیگر بعداز چاپ اثر ها , پیرو بازاریابی کتاب‌هایشان میروند .

گونه دوم ناشران , برای این‌که کتابشان از گزند باران و آفتاب و دیگر آسیب‌های احتمالی در امان بماند , آنها را در انبار محافظت می نمایند ; انبارهایی که اکثر وقت ها در ساختمان‌های مسکونی یا این که زیرزمین مغازه‌ها جای‌دارد و چندان استاندارد نیستند , در‌حالی‌که انبارداری در عالم به شیوه‌های نوینی انجام می‌گردد که در جمهوری اسلامی ایران کمتر مثال آن را داریم .

ولی احتمال دارد به لحاظ رسد در عصر کنونی که بخش بیشتر ناشران به درخواست کتاب و چاپ کتاب دیجیتالی با تیراژهای ۲۰۰ تا ۵۰۰ نسخه‌ای روی آورده‌اند , انبارداری در معنی و معنی گسترده یا این که حداقلی برای ناشران , دیگر معنای خویش را از دست داده باشد البته انبارداری کماکان تحت عنوان یک کدام از حلقه‌های زنجیره انتشار برای ناشران , موزعان و کتابفروشان رده خویش را دارااست .

قابلیت به کار گیری از استانداردهای جهانی در درخواست کتاب کشور‌ایران نیست

مهدی عمرانلو , رئیس انتشارات رگ گیاهی علم معتقد است ; از آنجایی که انبارداری یک قضیه هزینه‌بر برای ناشران است , به‌نوعی بایستی به فروش درخواست کتاب متصل باشد . وی می گوید : همگی ناشران بزرگ عالم بعداز سطح چاپ و تکثیر کتاب , دو منش برای فروش کتاب‌هایشان دارا‌هستند ; ابتدا این‌که خودشان عملیات توزیع را انجام می‌‌دهند و خصوصی دوم هم با توزیع‌کنندگان فعالیت می نماید .

او میافزاید : در‌این بین به‌عنوان نمونه انتشارات وایلی علاوه بر توزیع کتاب‌های انتشارات خویش , کتاب‌های ۲۰ چاپ کننده دیگر را نیز توزیع مینماید و در شیوه فعالیت آنها , کتاب‌ها از چاپخانه مستقیما به انبار پخش منتقل میگردد و کمپانی پخش عملیات فروش را انجام می دهد .

عمرانلو با اشاره به شیوه‌های متفاوت درخواست کتاب این روش کاری توضیح می دهد : در بعضا مواقع نشر دهنده با کمپانی پخش توافق می کند تا مبنی بر یک قرارداد , کمپانی پخش عملیات حسابرسی , بسته‌بندی , توزیع و چه بسا مرجوعی را انجام دهد چون هنگامی کتاب از انبار بیرون میگردد , موجودی دریافت کردن از آن و محاسبه آن اهمیت ویژه‌ای داراست .

او بابیان این‌که تیم وایلی برعلیه ناشرانی مانند هاروارد و شیکاگو و بقیه ناشران که فعالیت درخواست کتاب انبارداری آن‌ها‌را انجام میدهد , پول فروش کتاب‌ها را نیز خودش اخذ مینماید , ادامه می دهد : حسابی که به خریدار برای پرداخت معرفی میشود , اکانت توزیع‌کننده است و این فعالیت تنها به انتقال کتاب به انبار اختصاص ندارد ; بلکه پکیجی دراین مورد تعریف شده که برای نشر دهنده دیدنی باشد و از طرف دیگر بتواند جزء هزینه‌های او‌را کم کند .

عمرانلو در رابطه چگونگی درخواست کتاب انجام این فعالیت که سبب ساز به کاهش هزینه‌ها میشود , می گوید : یعنی زمانی نشر دهنده چنین قراردادی می‌بندند , هزینه‌هایی مانند حسابداری فروش , انبارداری و ارسال را از فعالیت خویش حذف می نماید .

این راه انبارداری و فروش با اعتنا به پول در گردش دوچندان عالی ناشران در میدان بین‌الملل قابل پذیرش است ; ولی با دقت به توان کم صنعت انتشار کشور‌ایران و بحران‌های اقتصادی کنونی آیا این شیوه‌ها می تواند اجرایی شود؟ عمرانلو در جواب بدین سوال می گوید : مسائل با اهمیت ما در صنعت تکثیر جمهوری اسلامی ایران دعوا روش نیست ; چون قیمت‌گذاری کتاب‌های ما هنوز به‌گونه‌ای نیست که پوشش هزینه‌های صددرصدی ناشران را بدهد ; بلکه یک فرمول درخواست کتاب است که مطابق با آن بها ایجاد در سه ضرب و ارزش پشت جلد گزینش می شود .

او ادامه میدهد : ما در مملکت صنعت انتشار نداریم و ساختار حرفه‌ای در حوزه تکثیر نیست ; یعنی یک منتشر کننده قاعدتا بایستی برای مشتری خویش اعتبار و تخفیف و مقطع بازپرداخت تعریف نماید البته مطرح ترین خلل انتشار ما بازه زمانی زمان طولانی رجوع پول است که با اعتنا به ارتقاء هزینه‌ها , به طور معمول نشر دهنده هنگامی پول خویش را اخذ میکند که بها کتاب تولیدی وی ۳۰ درصد گران‌تر شده‌است و اکثر زمان ها ناشران ما هزینه دیرکرد اخذ پول را در محاسبات خویش حیث نمی کنند .

رئیس انتشارات ایران پیپر علم بابیان این که در‌صورتی‌که قرار باشد چنین هزینه‌هایی در قیمت‌گذاری درخواست کتاب نظر شود , بهای پشت جلد کتاب خیلی گران تمام میشود , یادآور میشود : ارتقا ارزش کتاب بر فروش آن تاثیر بی واسطه دارااست و کلاً می‌توان اعلام کرد که‌این زمینه کلاف سردرگمی شده‌است که در کنار آن عنا وین

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>