دزموند توتو، وجدان اخلاقی آفریقای جنوبی، در سن 90 سالگی درگذشت

[ad_1]

ژوهانسبورگ (AP) – دزموند توتو، نماد آفریقای جنوبی، برنده جایزه صلح نوبل، دشمن سازش ناپذیر آپارتاید و فعال معاصر برای عدالت نژادی و حقوق دگرباشان جنسی، روز یکشنبه در سن 90 سالگی درگذشت. آفریقای جنوبی، رهبران جهان و مردم سراسر جهان جهان عزادار مرگ مردی است که وجدان اخلاقی کشور محسوب می شود.

توتو مشتاقانه، خستگی ناپذیر و بدون خشونت برای سرنگونی آپارتاید، رژیم وحشیانه و دهها ساله ظلم در آفریقای جنوبی علیه اکثریت سیاه پوست که تنها در سال 1994 پایان یافت، کار می کند.

این روحانی شاد از منبر خود به عنوان اولین اسقف سیاه پوست ژوهانسبورگ و بعداً به عنوان اسقف اعظم انگلیسی کیپ تاون و همچنین تظاهرات عمومی مکرر برای تحریک افکار عمومی علیه نابرابری نژادی، چه در داخل و چه در سراسر جهان، استفاده کرد.

توتو کوچولو که با نام مستعار “طاق” شناخته می شود، به چهره ای در حال رشد در تاریخ کشورش تبدیل شده است، که با همکار خود نلسون ماندلا، برنده جایزه نوبل، یک زندانی سفیدپوست که اولین رئیس جمهور سیاه پوست آفریقای جنوبی شد، قابل مقایسه است. توتو و ماندلا تعهد مشترکی برای ساختن آفریقای جنوبی بهتر و برابرتر داشتند.


ماندلا پس از اینکه در سال 1994 رئیس جمهور شد، توتو را به عنوان رئیس کمیسیون حقیقت و آشتی کشور منصوب کرد که موارد سوء استفاده از آپارتاید را کشف کرد.

سیریل رامافوزا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی گفت: «مرگ توتو در روز یکشنبه» فصل دیگری در سوگ وداع ملت ما با نسلی از آفریقای جنوبی استثنایی است که آفریقای جنوبی آزاد شده را به ما واگذار کردند.

از سنگفرش مقاومت در آفریقای جنوبی تا منبرهای کلیساها و عبادتگاه های بزرگ جهان و فضای معتبر مراسم جایزه صلح نوبل، طاق خود را به عنوان یک مدافع غیر فرقه ای و فراگیر از حقوق بشر جهانی متمایز کرده است. ” او گفت.

اسقف اعظم دزموند توتو گفت که توتو با آرامش در مرکز مراقبت شکننده Oasis در کیپ تاون درگذشت. وی پس از تشخیص سرطان پروستات در سال 1997 از سال 2015 چندین بار در بیمارستان بستری شده است.

توتو تراست گفت: “او بدبختی خود را به فرصتی برای آموزش برای افزایش آگاهی و کاهش رنج دیگران تبدیل کرد.” او می‌خواست دنیا بداند که سرطان پروستات دارد و هر چه زودتر تشخیص داده شود، شانس او ​​برای مقابله با آن بیشتر می‌شود.

در سال های اخیر، او و همسرش لیا در یک جامعه بازنشستگان خارج از کیپ تاون زندگی می کردند.

باراک اوباما، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، توتو را به عنوان “قطب نمای اخلاقی برای من و بسیاری دیگر” ستود. اسقف اعظم توتو به عنوان یک روح جهانی، در مبارزه برای آزادی و عدالت در کشور خود تأسیس شد، اما همچنین نگران بی عدالتی در همه جا بود. او هرگز حس شوخ طبعی و تمایل خود را برای یافتن انسانیت در مخالفان خود از دست نداده است.

زندگی توتو به طور کامل وقف خدمت به برادران و خواهرانش برای منافع عمومی بیشتر بود. دالایی لاما، رهبر معنوی تبت در تبعید و دوست توتو، گفت: او یک انسان دوست واقعی بود.

تابو مک گوبا اسقف اعظم کیپ تاون انگلیسی در بیانیه ای ویدئویی گفت: میراث او قدرت اخلاقی، شجاعت اخلاقی و وضوح است. «به همین دلیل است. خودش در ملاء عام گریه می کرد چون درد مردم را احساس می کرد. و او خندید – نه، او نه فقط خندید، بلکه از خوشحالی قهقهه زد – وقتی شادی آنها را به اشتراک گذاشت.

قبل از تشییع جنازه توتو، یک عزاداری هفت روزه در کیپ تاون برنامه ریزی شده است، از جمله یک مراسم تشییع جنازه دو روزه، یک مراسم مذهبی و یک مراسم یادبود انگلیکن در کلیسای جامع سنت جورج در کیپ تاون. نقطه عطف شهر جنوبی کوه تیبل با رنگ بنفش روشن خواهد شد، رنگ لباس هایی که توتو به عنوان اسقف اعظم پوشیده بود.

در دهه 1980 – زمانی که آفریقای جنوبی در خشونت علیه آپارتاید غرق شد و وضعیت اضطراری به پلیس و ارتش قدرت داد – توتو یکی از برجسته ترین رهبران سیاهپوست بود که می توانست علیه سوء استفاده صحبت کند.

شوخ طبعی پر جنب و جوش پیام های سنگین توتو را کاهش داد و اعتراضات، تشییع جنازه و راهپیمایی های غم انگیز را برافروخت. جسور و پیگیر، او یک نیروی بزرگ با استعداد منحصر به فرد برای نقل قول از نوشته های مرتبط برای مهار حمایت از تغییر بود.

جایزه صلح نوبل در سال 1984 رشد او را به عنوان یکی از موثرترین قهرمانان حقوق بشر در جهان برجسته کرد، مسئولیتی که او تا پایان عمرش جدی گرفت.

با پایان آپارتاید و اولین انتخابات دموکراتیک در آفریقای جنوبی در سال 1994، توتو جامعه چند نژادی این کشور را جشن گرفت و آن را “ملت رنگین کمان” نامید، عبارتی که خوش بینی مست کننده لحظه را به تصویر می کشد.

در سال 1990، پس از 27 سال زندان، ماندلا اولین شب خود را در اقامتگاه توتو در کیپ تاون گذراند. ماندلا بعدها توتو را «اسقف اعظم خلق» نامید.

توتو همچنین یک کمپین بین المللی در زمینه حقوق بشر، به ویژه حقوق LGBTQ وsex ازدواج.

او در سال 2013، با راه‌اندازی کمپینی برای حقوق LGBTQ در کیپ تاون، گفت: «من خدای همجنس‌گرا هراسی را پرستش نمی‌کنم. «من از رفتن به بهشت ​​همجنس‌گرایان امتناع می‌کنم. نه، می‌گفتم: «ببخشید، ترجیح می‌دهم جای دیگری بروم».

توتو گفت که او به همان اندازه که من همیشه درباره آپارتاید علاقه داشتم به این کمپین علاقه مند است. برای من، این در یک سطح است.” او یکی از برجسته‌ترین رهبران مذهبی بود که از حقوق LGBTQ حمایت می‌کرد، موقعیتی که او را در مقابل بسیاری در آفریقای جنوبی و در سراسر این قاره و همچنین در کلیسای انگلیکن قرار داد.

توتو گفت که آفریقای جنوبی یک کشور رنگین کمانی است که وعده آشتی نژادی و برابری می دهد، اگرچه از کنگره ملی آفریقا، جنبش ضد آپارتاید که پس از انتخابات 1994 به حزب حاکم تبدیل شد، ناامید شده است. اظهارات صریح او مدت ها پس از آپارتاید گاهی اوقات خشم مردم را برمی انگیزد. طرفدارانی که او را به مغرضانه بودن یا بی ارتباط بودن متهم می کردند.

توتو به ویژه از امتناع دولت آفریقای جنوبی از اعطای ویزا به دالایی لاما، که مانع از حضور رهبر معنوی تبت در جشن تولد 80 سالگی توتو شد، و در یک گردهمایی برنامه ریزی شده برندگان جایزه نوبل در کیپ تاون، خشمگین شد. دولت اتهامات مربوط به تسلیم شدن توتو در برابر فشارهای چین، یک شریک تجاری بزرگ را رد کرده است.

در اوایل سال 2016، توتو از سیاست آشتی دفاع کرد که به حکومت اقلیت سفیدپوست در میان ناامیدی فزاینده در میان برخی سیاه پوستان آفریقای جنوبی که احساس می کردند فرصت های اقتصادی مورد انتظار پس از آپارتاید را نمی بینند، پایان داد. توتو رئیس کمیسیون حقیقت و آشتی بود که جنایات آپارتاید را بررسی می کرد و برخی از عاملان آن را عفو می کرد، اما برخی معتقد بودند که کارمندان سفیدپوست سابق بیشتری باید تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.

دزموند امپیلو توتو در 7 اکتبر 1931 در کلرکدورپ در غرب ژوهانسبورگ به دنیا آمد و قبل از ورود به کالج الهیات سنت سنت آموزگار شد. پیتر در روزنویل در سال 1958. او در سال 1961 منصوب شد و شش سال بعد در دانشگاه فورت رابیت کشیش شد.

او سپس به پادشاهی کوچک آفریقای جنوبی لسوتو و بریتانیا نقل مکان کرد و در سال 1975 به خانه بازگشت. در سال 1986، توتو به عنوان اولین اسقف اعظم سیاه پوست کیپ تاون معرفی شد. او زنان را کشیش تعیین کرد و کشیش های همجنس گرا را تشویق کرد.

توتو در سال 1980 به دلیل پیوستن به یک تظاهرات دستگیر شد و بعداً برای اولین بار پاسپورت او ضبط شد. او برای سفر به ایالات متحده و اروپا بازگشت و در آنجا با دبیرکل سازمان ملل، پاپ و دیگر رهبران کلیسا گفتگو کرد.

توتو خواستار تحریم های بین المللی علیه آفریقای جنوبی و گفتگو برای پایان دادن به آپارتاید شد.

توتو اغلب پس از قتل عام مذاکرات 1990-1994 مراسم تشییع جنازه برگزار می کرد. او به خشونت سیاسی سیاه بر سیاهان اعتراض کرد و از جمعیت پرسید: «چرا با خودمان این کار را می کنیم؟» در یک لحظه قدرتمند، توتو خشم هزاران عزادار را از بین برد. در استادیوم فوتبال شهر پس از قتل عام 42 نفر در بویپاتونگ در سال 1992، جمعیت را با شعارهایی که عشق خود را به خدا و خود اعلام می کردند، هدایت کرد.

توتو و تیمش به عنوان رئیس کمیسیون حقیقت، شهادت‌های دردناکی از شکنجه، قتل و سایر جنایات در دوران آپارتاید شنیدند. در برخی جلسات، توتو آشکارا گریه کرد.

او در آن زمان گفت: “بدون بخشش آینده ای وجود ندارد.”

گزارش کمیته در سال 1998 اکثر نیروهای آپارتاید را مقصر می داند، اما کنگره ملی آفریقا را نیز در نقض حقوق بشر مقصر می داند. ANC شکایتی را برای جلوگیری از انتشار این سند تنظیم کرده است و توتو توبیخ شده است. توتو می‌گوید: «من برای حذف گروهی از کسانی که فکر می‌کردند خدایان حلبی هستند، نجنگیدم تا آن‌ها را با دیگرانی که وسوسه می‌شدند فکر کنند، جایگزین کنم.

در ژوئیه 2015، توتو عهد ازدواج خود در سال 1955 را با همسرش لیا، در محاصره چهار فرزندشان تجدید کرد.

توتو به جماعت گفت: “می بینید که ما از دستور کتاب مقدس پیروی کرده ایم: ما زیاد شده ایم و بارور شده ایم.” “اما همه ما اینجا می خواهیم تشکر کنیم… ما می دانستیم که بدون تو هیچ بودیم.”

از توتو همسر و فرزندان 66 ساله اش به یادگار مانده است.

او در پاسخ به این سوال که چگونه می‌خواهد از او یاد شود، به آسوشیتدپرس گفت: «او عاشق بود. او خندید. او گریه. او بخشیده شد. او بخشید. او بسیار ممتاز است.»

___

کریستوفر تورسیا، روزنامه نگار AP در این گزارش مشارکت داشت.[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر

خرید کتاب زبان اصلی

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum bayan escort - vip elit escort lyft accident lawyer html nullednulled themesViagrabomb bonanza oynaboom city oynasugar rush oynabahisnowsweet bonanzatropical tiki oynagüvenilir medyumgüvenilir medyumşehirlerarası evden eve nakliyatPapaz BüyüsüDomuz Yağı Büyüsüantalya escortbuca günlük daireOmeglegates of olympus oyna