ویکیپدیا چگونه تبدیل به یک میدان نبرد برای عدالت نژادی


A collage of images from the Wikipedia page for George Floyd, with a logo that says "Source Notes"

تصویر عکس با تخته سنگ. Photo by Christian Horz/iStock/گتی ایماژ به علاوه و ویکیپدیا.

به انجمن خوش آمدید , منبع, یادداشت هاییک آینده تنش ستون مورد اینترنت دانش اکوسیستم.

در شکل کنونی آن مقاله ویکیپدیا در قتل جورج فلوید توصیف این رویداد به شرح زیر است: “در 25 مه سال 2020 جورج فلوید 46 ساله ایرانی درگذشت و در مینیاپولیس, مینه سوتا پس از درک چوین سفید افسر پلیس به زانو در گردن او برای تقریبا ده دقیقه در حالی که او دراز کشیده و دستبند به دست در خیابان.” که بیشتر احشایی توضیحات از شما به طور معمول ممکن است پیدا کردن در یک صفحه ویکیپدیا, اما آن را دقیق است.

پس از فلوید به قتل در مه 25, ویراستاران ویکیپدیا, مستند بیش از 466 جورج فلوید تظاهرات در هر دو ایالات متحده و خارج از کشور. برخی از داوطلبان شده اند شخصا عکاسی از تظاهرات منجر به بحث جالب اینکه آیا ویکینویسان باید واجد شرایط برای مطبوعات می گذرد. ویکیپدیا گروه های کاربری مانند AfroCROWD باید سازمان یافته و چالش ها در طول دو هفته منتهی به Juneteenth به بهبود ویکیپدیا پوشش از حقوق مدنی موضوعات. و جدید ویکیپروژه سیاه زندگی موضوع کمک کرده سردبیران همکاری قابل توجه در تظاهرات صفحات برای قربانیان خشونت پلیس و صفحات جدید مانند “در هنگام غارت شروع به تیراندازی شروع می شود” و لیست مؤتلفه و دیگر بناهای تاریخی برداشته شده در طول جورج فلوید تظاهرات.

تمام این به روز رسانی هستند در نتیجه از ویکیپدیا بالا-سرعت و غیر متمرکز در حال ویرایش روند که به اینترنت دانشنامه آن توانایی فوق العاده ای برای ایجاد و تجدید نظر در محتوای زیر وقایع کنونی. دانش-تولید حداقل در ویکیپدیا معنا بخشی و همکاری بخش مبارزه با. سردبیران خنثیسازی هر یک از دیگر کمک اگر آنها اختلاف نظر دارند و به شدت بحث تغییرات پیشنهادی در صفحه بحث نشسته پشت هر مقاله است. با اخیر پوشش جورج فلوید و دیگر قربانیان خشونت پلیس آن بحث کرده اند اغلب بر محور مناسب تفسیر بی طرفی.

خنثی نقطه نظر یکی از ویکیپدیا محتوای اصلی سیاست های, و آن را اغلب به عنوان nonnegotiable. تا حد امکان در این سایت مطالب نوشته شده باشد بدون سرمقاله تعصب به طوری که حفظ دائره المعارف شخصیت. هفته گذشته جامعه ویراستاران رای دادند در برابر یک پیشنهاد به “سیاه و سفید” این سایت در حمایت از سیاه و سفید زندگی می کند موضوع در بخشی به دلیل نگرانی که از آن می تواند تهدید ویکیپدیا شهرت بی طرفی. منتقدان از ویکیپدیا مانند co-founder لری سانگر استدلال می کنند که ویکیپدیا به طور کامل در حال غرق بی طرفی به نفع چپ متمایل تعصب سیاسی یک داستان پوشش داده شده در مارس توسط Fox News. (سانگر در حال حاضر ترویج یک ابتکار جدید به نام Encyclosphere یکی از چندین دانشنامه اینترنتی پروژه های او درگیر شده است با پس از ترک ویکیپدیا در سال 2002.)

ویراستاران که علاقه مند به همکاری با یکدیگر در اهداف خاصی برای ویکیپدیا مجاز به هماهنگی با یکدیگر با استفاده از آنچه به نام یک صفحه پروژه. به عنوان مثال اعضای ویکیپروژه مواج همکاری در مقالات برای ورزش به عنوان “شطرنج بر روی یخ.” اما به تازگی یک کاربر نامزد سیاه و سفید زندگی می کند توجه به صفحه پروژه برای حذف بودن “غیر خنثی وکالت.” بیش از ویکیپدیا جیمی ویلز بنیانگذار کاربر صفحه بحث ویراستاران sniped به عقب و جلو در مورد اینکه آیا رنگ سیاه از ویکی پدیا خواهد بود بیش از حد از یک بیانیه سیاسی.
یک حامی نوشته است: “یک ایده وجود دارد که ما خنثی است.’ ما نه. این ایده ساده از دانش ” است و از خود مهمترین و اساسی مترقی ایده است که تا کنون وجود داشته است در ذهن بشر است.” که یکی دیگر از ویرایشگر پاسخ داد: “بیایید کار در حال تبدیل شدن بیشتر خنثی و نه کمتر.” همچنین در ولز کاربر صفحه بحث ویرایشگر شناخته شده به عنوان FloridaArmy ذکر شده چندین سیاه افرادی که محروم بودند ویکیپدیا مطالب از جمله توماس Cardozo, که در خدمت به عنوان سرپرست وزارت امور خارجه آموزش و پرورش در می سی سی پی در طول دوران بازسازی. Cardozo را در ویکیپدیا مطلب کاهش یافته است در مارس 2 بر این اساس است که او فاقد سرشناسی حتی اگر او تنها آفریقایی آمریکایی که تا کنون برگزار می شود پست. (اصلی رد تصمیم گرفته خواهد به این معنی که شما هم اکنون می توانید جزئیات در مورد Cardozo را پر سر و صدا فعالیت های سیاسی خود را در ویکیپدیا مطلب.)

بی طرفی نیز می شود flashpoint در بحث در مورد زبان و به طور خاص نام از مقالات خود را. ویراستاران رای دادند با اجماع به تغییر مقاله “مرگ جورج فلوید” به “قتل جورج فلوید” در تاریخ 2 ژوئن. چند سردبیران پیشنهاد کرد که “مرگ” بود و بیشتر خنثی صدایی مدت است. اما بیشتر سردبیران استدلال که “کشتن” بود و بیشتر در واقع دقیق بلند مدت و دقیق ترین شرح بود خنثی تعریف. که در همان روز وجود دارد یک پیشنهاد برای تغییر نام “قتل جورج فلوید” صفحه “قتل جورج فلوید” بود اما بسته ویکیپدیا مدیر El_C در رویه زمینه به این دلیل که صفحه در حال حاضر از طریق چندین تغییر نام وجود دارد در حال حاضر 30 روز توقف در آینده تغییر نام. (یکی دیگر از ویکیپدیا مدیر به من گفت که به شرط ناشناس ماندن گفت که “قتل” نامگذاری تصمیم نادرست بود تصمیم گرفت El_C و می تواند دوباره بعد.)

در زندگینامه ویکیپدیا ورود به جورج فلوید سردبیران بحث که آیا آن را باید به ذکر است قبل خود اتهامات جنایی. کسانی که در حمایت از ذکر فلوید را قبل از دستگیری استدلال می کنند که ویکیپدیا سانسور نشده; کسانی که مخالف استدلال می کنند که برجسته این گذشته در این صفحه می توانیم که اطلاعات بی وزن پس از او سابقه کیفری تا به حال هیچ ارتباط به قتل او در مه 25. در این میان بازدید کنندگان به جورج فلوید زندگینامه صفحه می توانید ببینید پیشنهاد ادغام این مطلب به “قتل جورج فلوید” مقاله از طریق روشن توجه کنید در بالای صفحه.

همچنین وجود داشته است نامگذاری اختلافات بیش از این که آیا به استفاده از کلمه شورش در مقاله ای به نام “جورج فلوید تظاهرات.” ویراستاران که رد تماس این استدلال که بسیاری از منابع خبری قابل اعتماد بود نه برای اشاره به اعتراضات به شورش. اگر چه شورش است که بخشی از عنوان نسخه فعلی این صفحه برای “جورج فلوید تظاهرات” آمده است که “تظاهرات در برخی از شهرهای تبار به شورش و غارت گسترده.”

برخی از نوپدیا موضوع را با کلمه بی طرفی خود را. این گروه شامل جکی Koerner یک دانشمند اجتماعی است که دارای تخصص در جوامع آنلاین و رایگان دانش در حرکت است. Koerner توضیح داد که او ترجیح کلمه تعادل به بی طرفی و که یکی از ویکیپدیا اهداف باید دانش حقوق صاحبان سهام—تنها نمایندگی از دانش و مردم است. زمانی که کاربر اختصاص داده شده و گروه Black Lives Matter کمک مطالب در مورد نژادی عدالت آنها در حال کمک به ویکیپدیا تاریخی شناسایی نقاط کور و حرکت این پروژه را در رسیدن به تعادل است.

از سوی دیگر برخی از نوپدیا را مشخص طرفی نه آنقدر به عنوان یک نتیجه نهایی اما به عنوان یک فرایند. برای مثال تصمیم به تغییر نام این صفحه “مرگ جورج فلوید” به “قتل جورج فلوید” تصمیم گرفته شد روند سرمقاله اجماع. پس از آن تصمیم ویراستاران ویکیپدیا درگیر در همین روند به بحث و در نهایت تغییر نام این مقاله “مرگ اریک گارنر” به “قتل اریک گارنر” برای ثبات است. مسلما هر یک از این تغییرات خنثی هستند چرا که آنها ساخته شده مطابق با تاسیس ویکیپدیا قوانین.

سپس دوباره این قوانین مبتنی بر مشاهده و از طرفی ممکن است به عنوان بی طرف به نظر می رسد.
“ویکیپدیا همکاران را آغاز کرده اند operationalizing یک تعریف از بی طرفی در سفارش به سکوت دیدگاه های خارج از جامعه پذیرفته شده از نقطه نظر” Koerner گفت: در یک ایمیل. را مورد سیاه Birders هفته یک سری از حوادث آنلاین برای جشن سیاه و سفید طبیعت و birders. این ابتکار تصور می شد در پاسخ به ماه گذشته با نژاد متهم حادثه در پارک مرکزی. در ارتباط با Birders هفته ویراستاران ویکیپدیا ایجاد مقالات جدید در مورد پرنده سیاه و سفید-مشاهده رهبران مانند آنا Giffy Opoku-Agyeman به غنا متولد آمریکا که فعال شرکت تاسیس این جنبش است. پس از Opoku-Ageyman را در صفحه ویکیپدیا رفت تا به اصطلاح deletionist سردبیران نقل مکان به آن را حذف. این deletionist سردبیران استدلال کرد که حتی اگر Opoku-Agyeman نوشته شده بود تا در مکان هایی مانند نیویورک تایمز و وال استریت ژورنال او تنها با توجه به عبور ذکر شده توسط منابع آن و در نتیجه نمی شد به اندازه کافی “قابل توجه” به شایستگی خود صفحه ویکیپدیا. در پایان روز بیشتر ویراستاران رای به نگه داشتن مقاله برای Opoku-Agyeman که صفحه باقی می ماند آنلاین. اما این حادثه خود را نشان می دهد که چگونه مفهوم بی طرفی می توان weaponized توسط برخی جناح های به نگه داشتن دانش خاص از دانشنامه.

اگر یک دلیل برای خوشبینی در مورد ویکیپدیا پوشش نژادی عدالت این است: این پروژه توسط طبیعت باز و قابل ویرایش. سنبله در داوطلب ویکیپدیا سهم ناشی از جورج فلوید تظاهرات قطعا نمی خنثی حداقل به حدی که کلمه به معنی غیر فعال بودن در این لحظه است. هنوز Koerner هشدار داد که هر گونه دراز مدت تغییر تمرکز به دانش حقوق صاحبان سهام بود بعید به نظر می رسد آسان برای ویکیپدیا ویرایش در جامعه است. “من امیدوارم که به جای مبارزه با آن, آنها به جای تکیه به ناراحتی خود,” او گفت:. “زمانی که ما ناراحت کننده تغییر اتفاق می افتد.”

Future Tense یک مشارکت
تخته سنگ جدید امریکا و دانشگاه ایالتی آریزونا که به بررسی فن آوری های نوظهور, عمومی, سیاست و جامعه است.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

ایندکسر

خرید کتاب زبان اصلی