24-سال-رمز و راز از اینکه یک شهاب سنگ مریخی پناه زندگی میکروبی است که هنوز هم حل نشده

در اواخر زمستان سال 1995 دو میانسال دانشمندان ناسا دیوید مک کی و اورت گیبسون اتفاق افتاده است بر چیزی عجیب و غریب در هوستون آزمایشگاه. آنها با استفاده از ميکروسکوپ الکترونی به نگاهی به یک نمونه از سنگ است که اجازه داده آنها را به زوم در در بیش از 100 ، 000 بار بزرگنمایی. آنها در اثر پرواز بر فراز چشم انداز بیگانه در سطح اتمی جستجو کردن سازه که صد بار باریک تر از موی انسان است.

به عنوان یک جوان فوق دکترا دانشجو دیوید مک کی در بین تماشاگران بود در دانشگاه رایس در ماه سپتامبر سال 1962 زمانی که JFK داده بود معروف خود “ما را انتخاب کنید برای رفتن به ماه” valediction. همکارش اورت گیبسون بعد پیوست ناسا در نگاه اول سنگ ماه. توسط 1995 آنها در حال صرف بهترین قسمت از یک سال بررسی یک سنگ از سیاره سرخ بود که لعنتی به فضا در گذشته باستانی.

تبلیغات:

یک شب McKay و گیبسون alighted در منطقه ای که نگاه کمی متفاوت است. آنها را دیدم سگمنتال ساختار مورد اندازه یک باکتری. “این به نظر می رسد ساخته شده از ده بخش با یک سر و یک دم” گیبسون بعد به یاد می آورد.

در آرام از آزمایشگاه دو تگزاسی در هر نگاه است. این به سادگی امکان پذیر نیست آنها به خود. چشم ما در حال فریب دادن ما. اما آنها نیست. با این ویژگی که آنها به زودی تعمید “worm” آنها اتفاق افتاد پس از یک آبشار از اشیاء — بعدها به نام “شناگران” — که نگاه به عنوان اگر آنها هم آمده بودند از ساختارهای درون سلول است. اما آنها چه بودند ؟ نوعی از آلودگی? و یا می تواند آن را واقعا می شود چه آن را مانند نگاه: microfossils بقایای یک بار پر رونق میکروبیولوژیکی مستعمره در مریخ ؟

مدتی بعد وجود دارد به مراتب بیشتر گفتن واکنش از گیبسون, همسر, یک متخصص شناسایی انواع باکتریها. یک شب اتفاق افتاد بر برخی از تصاویر شناگران شوهرش را ترک کرده بود روی میز آشپزخانه.

تبلیغات:

“چه شما انجام می دهند با این تصاویری از میکروب ها؟”

* * *

پس شروع فوق العاده ای علمی داستان کارآگاهی که آثار آن هنوز در حال بحث امروز است. این آخرین در یک خط طولانی از اطلاعیه ها که زندگی یافت شده است در مریخ که پس از آن تبدیل به enmired در بحث و تقسیم جامعه علمی است. “این کمی مانند نشان داده شده است یک عکس از یک چشم” یادداشت یک منتقد که رد این یافته ها. “این کاملا یک کشش به می گویند که آن را متعلق به یک ستاره هالیوود فیلم.”

تبلیغات:

در واقع همه چیز بود بعید است در مورد این داستان است که در آن شواهد آمده بود. اگر شما می خواهید برای بازیابی یک سنگ از مریخ آشکار محل به آژانس های فضایی در حال حاضر برنامه ریزی برای انجام — است که برای رفتن و بهانه آنها را از سیاره سرخ. تا زمانی که می تواند انجام می شود, بهترین چیز بعدی است که به قطب جنوب است.

شهاب سنگ ها هستند اب اورد و کالای اب اورد ناشی از منظومه شمسی را کثیف تولد. این نمونه رایگان از سنگ هستند آسان تر برای پیدا کردن در جنوب یخ های قطبی ورق از هر جای دیگری بر روی زمین است. بیش از بیست هزار نفر کشف شده است وجود دارد به روز است. از این پانزده تعیین شده به مریخ. هوای به دام افتاده در یک خاص شهاب سنگ همسان با کاملأ پیچیده اندازه گیری های دقیق ساخته شده بر روی سطح سیاره سرخ — میخ منشاء آن به عنوان مریخ.

تبلیغات:

یکی McKay و گیبسون بررسی شد تا به حال کشف شده در دسامبر 1984 در Allan Hills شرق Transantarctic کوه. شناسه به عنوان ALH84001 آن ایستاده بود جدا: این نگاه سبز و بزرگتر از دیگران گرفته شده در زمان و هنگامی که بسته بندی برای حمل و نقل کلمات “Yowsa! Yowsa!” نوشته شده بود در همراه با یادداشت های. هنگامی که آن را بعد از بررسی در هوستون تجزیه و تحلیل نشان داد که در آن آمده بود از مریخ است. آن را به حال شده است لعنتی از سطح سیاره سرخ پانزده میلیون سال پیش. آن را تا به حال بر روی زمین فرود آمد از 13000 سال پیش.

با شروع دهه نود روشن شدن آن را بسیار غیر معمول شهاب سنگ. درون سنگ شد تکه های غیر معمول از کربنات نتیجه جریان آب از طریق منافذ در حضور دی اکسید کربن (نخست تشکیل دهنده جو مریخ). آنها به نظر می رسد به زیبایی رنگ زرد تیره با لبه های تحت بررسی از میکروسکوپ. حتی غریبه وجود دارد غیر منتظره ای بالا مقدار کربن در شکل آلی با زنجیره طولانی از مولکول است که به طور بالقوه می تواند شکل بیوشیمیایی ستون فقرات برای زندگی است.

نارنجی globules در مرکز خود را به نظر می رسید حاوی مخلوطی از آهن و منیزیم و کربنات کلسیم. نیز وجود دارد چیزی مجزا عجیب و غریب. میزان شیمی آلی درون کربنات غیر منتظره ای بالا بود و نمی تواند توضیح زمینی آلودگی. که در سراسر این داستان خود را از ترس بزرگ: که آنچه که آنها از دیدن حال چشمانداز به سنگ پس از آن در حال سقوط به زمین است. در هوستون مک کی و گیبسون بودند مصمم به باز کردن کامل وقایع نگاری عجیب و غریب کربنات برای رسیدن به پایین از این واقعا کیهانی معمای.

تبلیغات:

* * *

“ما شروع به تلاش برای پیدا کردن زندگی در این سنگ” اورت گیبسون بعد توضیح داده شده است. “ما شروع به نگاه در شیمی و کانیشناسی شواهد است.” در کربنات globules آنها کشف متناوب باندهای سیاه و سفید سازه های بسیار خوب در مقیاس. آنها به سرعت تعمید “Oreo رینگ.” به بررسی آنها ناسا استفاده می شود بسیار قدرتمند اسکن میکروسکوپ الکترونی به طور معمول در بر داشت در آزمایشگاه الکترونیک به دنبال گسل در چاپ مدارات الکترونیکی.

“این فقط شگفت انگیز بود آنچه ما می توانیم” مک کی می گوید. در این مورد توجه آنها بود برداشت علائم مگنتیت یک مغناطیسی مواد معدنی ساخته شده از آهن و اکسیژن است که آنها می دانستند که به طور معمول تولید می شود تنها توسط باکتری است.

تبلیغات:

تگزاسی بودند مجذوب شده توسط Oreo رینگ. نوعی از پیچیده شیمی به آنها داده بود متمایز خود را رنگ. بخش سفید شد در درجه اول متشکل از کربنات در حالی که سیاه و سفید موجود فراوانی از آهن و مواد معدنی و نکات گوگرد. “هنگامی که ما پیدا کردن بعضی از این مراحل با هم” گیبسون است توضیح داد: “آن را به شدت نشان می دهد فعالیت های بیولوژیکی.”

در بزرگترین magnifications, مک کی و گیبسون موجود در globules برخی از عجیب و غریب بیضی شکل سازه که به نظر می رسد شبیه به جالب دراز شناگران است. آنها نگاه مبهم بیولوژیکی. مک کی در خاص هرگز در سراسر هر چیزی از راه دور مشابه پس از نگاه کردن به قمری نمونه برای بیست سال.

وجود خوشه های از اشیاء که مبهوت آنها بیشتر: کرم-مانند ویژگی های در مقیاس کوچک. این نگاه به عنوان اگر آنها تا به حال خزید میکروسکوپی صخره درون سنگ شکستگی. ویژگی های دیگر به نظر می رسد به عنوان اگر آنها تا به حال دستخوش بخش مانند سلول های انجام, با ثبتشده شبدر برگ سازه. “این فقط باور نکردنی و هیجان انگیز” McKay به یاد می آورد. “منظورم این است که ما واقعا می خواستم برای پرش به بالا و پایین زمانی که ما شاهد آن است.”

مک کی و گیبسون می دانستند که آنها تا به حال تنها خراش سطح. آنها نیاز به بررسی عمیق تر و درک بیشتر از مواد معدنی موجود در این شهاب سنگ که آنها به معنای واقعی کلمه راه می رفت پایین راهرو.

تبلیغات:

* * *

این بچه ها آجیل. که همه Thomas-Keprta اولین واکنش هنگامی که او نمایان رئیس دیوید مک کی اجازه دهید او به راز او و گیبسون به حال کشف شده است. توماس-Keprta یک پیمانکار به ناسا — او برای لاکهید مارتین و آن را مخالف مصلحت به نظر می رسید به استدلال می کنند. پس از نشان دادن یافته های خود را, او حیرت زده شد. آنها هر دو بازی استادانه درست شده شوخی عملی یا رفته بود bonkers. آن شب او به خانه رفت و گفت: به همان اندازه ،

در اوایل سال 1995 توماس-Keprta بود در اواخر او با دوازده سال تجربه و تخصص با یک نوع متفاوت از میکروسکوپ است که به وضوح بسیار بالاتر. ميکروسکوپ الکترونی عبوری است که با تکنولوژی بالا معادل نگه داشتن چیزی که تا به نور خورشید برای دیدن آنچه که در داخل. در این مورد آن شامل نور در عنصری سطح به الکترون منتقل می شود از طریق یک نمونه است. هنگامی که او بیش از حد نگاه ویژگی های در globules برای خودش توماس-Keprta شد و به تدریج برنده بیش از. این رنگ های شگفت انگیز از کربنات globules تجربه ای است که چند تجربه دست اول.

برای او آن را وحی شد.

تبلیغات:

“به من شد و بیشتر و بیشتر متقاعد شده است که شیمی و ساختار مغناطیسی مواد معدنی موجود در کربنات globules خوب ارائه شواهد باستان زندگی در مریخ” او بعدها به یاد می آورد.

نزدیک به مرکز globules او را دیدم کنجکاو کلوچه اشکال که در آن او در بر داشت دانه های ریز مگنتیت به علاوه غلات تشکیل شده توسط پيريت ساخته شده از آهن و گوگرد. مگنتیت مشترک است به اندازه کافی مواد معدنی اما دانه داخل globules شد بسیار غیر معمول است. نه تنها آنها بسیار کوچک آنها تقریبا خالص و بدون هیچ نقص های ساختاری. تنها راه شناخته شده برای تولید چنین بکر کریستال بود از باکتری است. این flawlessness کریستال با عملا هیچ قابل رویت عیوب همچنین ضمنی آنها تشکیل شده در داخل بدن از باکتری است.

حتی پس از آنها تا به حال به مطمئن شوید که آنچه آنها از دیدن واقعی بود. بنابراین هوستون تیم داوطلب خدمت سربازی به کمک سید ولی یک ایرانی متولد معدن شناس در دانشگاه مک گیل در مونترال. او یکی دیگر از نمونه و با استفاده از یک به طور کامل به روش های مختلف به بررسی غلات است که اجازه داده او را به فاش کردن سطوح جدید و اسکن آنها را دوباره. او بیش از حد در بر داشت میکروسکوپی شبیه سازه که به نظر می رسد منحنی و تکه تکه است.

“من فکر می کنم ما پس از آن آغاز شد که برخی از اعتماد به نفس واقعی که آنچه ما شاهد واقعی بود و در نمونه” دیوید مک کی گفت. “رابطه تمام این چیزهایی که در محل یافت می شود در عرض چند صد هزارم اینچ از یکدیگر است قانع کننده ترین شواهد است.”

تبلیغات:

به عنوان در هر بررسی آنها نیاز به مطمئن شوید که خود را از صحنه جرم – در این مورد یک سنگ از گذشته باستانی – تا به حال شده است بی جهت آلوده. بنابراین بیشتر از سه نمونه — با توجه به نام میکی و مینی و مسخره فرستاده شد به پروفسور ریچارد زارع در دانشگاه استنفورد. این Zarelab آن را به عنوان شناخته شده است, تا به حال یک لیزر جذب توده طیف سنج قادر به تشخیص یک قسمت در تریلیون (یا یک قسمت در هر یک میلیارد از یک قسمت در هر یک میلیارد) تقریبا به سطح مولکولهای منفرد. به طور خاص آنها می تواند مشاهده آروماتيک چند حلقه ای (PAHs) کوچک شش ضلعی از کربن که در اطراف مختلف اتم هیدروژن بودند خال خال. اغلب تولید شده توسط تجزیه بیولوژیکی ماده, آنها همچنین می تواند در نتیجه از زمینی آلودگی.

“PAHs متعلق به سنگ” زارع به این نتیجه رسیدند. “سوال این است که آنها از کجا آمده اند?” حضور در کربناتها ضمنی آنها تشکیل شده در دماهای پایین تر و اگر این مورد بود “سپس آن را سخت به تصور کنید که آنها تولید بیولوژیک.”

آن را معادل صدور حکم بازداشت.

غلظت PAHs در globules این مگنتیت —زمانی تولید می شود که باکتری ها مصرف گوگرد و حضور microfossils پیشنهاد چیزی قوی تر از اشکال غیر معمول از کربن است. “تصادف از همه این داده ها نشان می دهد که این امکان وجود دارد که آن را می تواند تولید شده توسط بدوی زندگی در مریخ” زارع می گوید: از واکنش خود را در زمان.

بنابراین هوستون محققان تصمیم به تست آب. در مارس سال 1995 Kathie توماس-Keprta احساس اعتماد به نفس کافی برای ارائه این یافته های اولیه در PAHs در یک نشست سالانه در هوستون. او شگفت زده شده بود پرسید: point-blank توسط یک خبرنگار از هوستون کرونیکل اگر چه او به معنای این بود که او می خواهم زندگی یافت. “البته که نه” او پاسخ داد.

آن را به دست بگیرید. پس از آن آنها صرف یکی دیگر از هجده ماه تلاش برای از بین بردن هر گونه منطقی توضیحات. گسترش تیم ارائه یافته های خود را به برجسته آمریکایی مجله پژوهش های علوم در بهار سال 1996. پس از چند تجدید نظر مک کی و گیبسون گفته شد مقاله خود تحت عنوان “ممکن است Biogenic یادگار فسیل در یک شهاب سنگ مریخی,” به نظر می رسد در اوت 15 موضوع است.

* * *

یا حداقل این بود که این طرح است. هیچ چیز تا کنون clearcut در این داستان فوق العاده است که به زودی یک درس در چگونه به نشان می دهد که زندگی یافت شده است در یکی دیگر از جهان است. در واقع, واقعی, زمان اعلام کرده بود بیشتر به بیهوده از هر چیز دیگری. قطعا وجود دارد یک نشت. صنعت, مجله فضایی, اخبار, فرار یک قلم کوچک در مورد امکان زندگی, داشتن شده است در بر داشت. با توجه به برخی که می آمد از معاون رئیس جمهور ، دیگران پیشنهاد کرده اند واقعا ذهن ترا درهم میشکنند سناریو: که آن را از اتاق خواب whisperings از یک دستیار کلینتون که شده بود پناه میبرند داخل واشنگتن, اتاق هتل, با گران همراهی که تلفن یک سوپر مارکت تلخیص.

پیشرو بازیکن خود بود خوش غافل.

در اوایل ماه اوت سال 1996 دیوید مک کی در زمان سالانه خود را در تعطیلات تابستانی با خانواده اش. آنها ساخته شده راه خود را به تگزاس مرکزی که در آنها معترضان در طول Frio رودخانه. فقط در مورد او در زمان یک بوق. در پایان هفته اول, او تصمیم گرفت به تماس به مرکز فضایی جانسون. او گفته بود که انتشار این مقاله علمی بود به جلو آورده می شود که ناسا به نام به حال یک کنفرانس مطبوعاتی برای روز بعد.

مک کی چپ و خانواده اش در تعطیلات و با عجله به سن آنتونیو که در آن او شروع به پریدن کرد برای اولین بار در دسترس پرواز به واشنگتن, DC. در پایتخت او پیوست توسط گیبسون و نویسندگان. کلینتون در کاخ سفید در حال حاضر هشدار داده شده است. رئیس جمهور بیل کلینتون به زودی مورد ستایش قرار داد کشف به عنوان “همانا [یکی] از خیره کننده ترین بینش به جهان ما که علم تا کنون کشف شده است.”

در یک بسته بندی کنفرانس مطبوعاتی برگزار شده در مقر ناسا در آگوست 7, 1996, مک کی و گیبسون ظهور چشمک زدن به آنچه که بعدها نام خود را به “پرل هاربر لحظه” — یا حداقل یک روز از رسوایی. هر یک از اعضای تیم توصیف پر زحمت خود را در این فوق العاده داستان کارآگاهی. آن بود که همیشه تصاویر از “کرم” و “شناگران” که بزرگترین دست آورد توجه است. به عنوان سرب نویسنده دیوید مک کی به طور معمول محفوظ و مردد در بهترین زمان به نظر می رسد عصبی است.

“هیچ یک از این مشاهدات است که در خود قطعی برای وجود زندگی گذشته,” McKay تاکید کرد. “هنگامی که آنها در نظر گرفته شود در مجموع ما به این نتیجه رسیدند که آنها شواهد اولیه زندگی در اوایل مریخ است.” به عنوان McKay شد در درد به نقطه ای از آنها محدود به ستیز و در عین حال در سراسر, تیم خود را به باز کردن به عنوان آنها می تواند. “اگر ما در اشتباه هستید ما به شما پذیرفت که ما در اشتباه هستید” مک کی گفت: چند روز بعد. “من فکر می کنم ما اطلاعات برگزار خواهد شد.”

بیش از 1.2 میلیون نفر کلیک بر روی علم وب سایت که در روز اول. زمان McKay خانه بازگشت و به هوستون او استقبال یک رگبار تند و تیز ایمیل: “شرم شرم شرم! این کوکائین و Crayola علم!” خواندن یک. “یک دسته از نامزدان به بازی گرفته و مفروضات مسئله به واقع” زد دیگر. خطوط نبرد بودند که کشیده شده است و این درگیری ادامه دارد تا به امروز.

* * *

از سال 1996 که عجیب و غریب سنگ واز حتی عجیب و غریبتر. بیشتر ALH84001 مورد بررسی قرار گرفت کمتر همه چیز روشن می شود. به حدی اصلی یافته های بی نتیجه باقی می ماند. کارشناسان در بسیاری از زمینه ها باید رد تعدادی از استدلال است که پشتیبانی اصلی نتیجه رسیدند که زندگی تا به حال کشف شده است. هنوز هیچ کس به آمده تا با یک واقعیت ویرانگر و یا قطعی به اندازه کافی برای تخریب و یا اثبات مرکزی فرضیه. به عنوان یک مقاله علمی, یادداشت ها, هنوز هم وجود دارد “متحرک بحث” در مورد آنچه در آن تمام معنی است.

“ALH84001 است که واقعا یک آزمون برای همه جامعه علمی” اورت گیبسون اعلام کرده در در موارد متعدد. “ما می تواند رمزگشایی اطلاعات در این نمونه که از ناشناخته محلی در مریخ ؛ ما تفسیر ضبط آن به ارمغان آورده است به ما؟”

امروز باقی مانده مرکزی بحث مربوط به شکل بلورهای مگنتیت — استوار بر این که آیا آنها در حال بیولوژیکی یا نه. واقعا باکتری که باعث خود اشکال غیر معمول? همه چیز آویزان بر روی کلمه از کارشناسان که لذت بردن از با هر استدلال دیگر. دیگران پیدا کرده اند که برخی از ساختارهای کریستالی شکل نشان می دهد که آنها سپرده شده است در یک درجه حرارت بسیار بالا که به کشته شدن هر گونه فعالیت بیولوژیکی. “ما قطعا نمی متقاعد جامعه” دیوید مک کی تاسف در دهمین سالگرد اعلام در ماه اوت 2006 “و که کمی ناامید کننده است.”

با این وجود همه Thomas-Keprta گزارش داده است که یک چهارم از این دانه ها همان اندازه دقیق و شکل و ساختار به عنوان مگنتیت دانه های ساخته شده توسط باکتری ها. در سال 2000 او در بر داشت شش صد مگنتیت کریستال که نگاه یکسان به آنهایی که تولید شده توسط میکروب ها. “اگر شما نمی دانید که این سنگ از مریخ,” او گفت:, “شما می نتیجه گیری کرد که آن را حاوی شواهد گذشته زندگی است.”

تا عبور خود را در فوریه 2013, دیوید مک کی هنوز هم اعتقاد مگنتیت یافته بودند قابل توجه است. “شکل مگنتیت دانه است که هنوز هم نسبتا متمایز او گفت:” در سال 2006. “اگر آن را بر روی زمین آن خواهد بود بسیار قوی biosignature.”

جالب اینجاست دوم تیم از محققان ناسا ایجاد کرده اند تراز کامل از مگنتیت از nonbiological فرآیندهای. که یکی عضو شد McKay برادر داد و پس از آن بحث های خوشمزه و تاب است. “او کمی کج خلق در مورد نتایج ما شدن” گوردون مک کی گفت: از خواهر و برادر. در عین حال دیوید مک کی اصرار آنها به همان شکل است. برادر خود نمونه بوده است سنتز از مسخره, خالص, مواد تشکیل دهنده.

امروز بحث نگرانی های تصادفی از کربناتها و magnetites — و که برای اولین بار آمد. برخی از مقامات بر این باورند کوچک مگنتیت کریستال های تشکیل شده از جزئی تجزیه حرارتی میزبان کربناته. “ریشه های خود را ممکن است نامربوط,” Kathie توماس-Keprta می گوید. “از منظر کربنات مگنتیت ممکن است شکل گرفته اند در جایی دیگر.”

در عین حال او کار های اخیر نشان می دهد که مگنتیت می تواند تشکیل داده اند نه توسط تجزیه حرارتی و امواج شوک. مگنتیت کریستال می توانست “در آورده از جای دیگری معلق در زمین و آب و سپس اضافه شد به کربنات به عنوان آنها متبلور,” Thomas-Keprta می گوید.

در حالی که آن را ثابت نمی کند بیولوژیکی استدلال شک فراتر از آن احتمالا نشان دهنده آخرین کلمه در مورد این موضوع. به دیگران آن است که شبیه به یک نوع علمی آزمون رورشاخ. کسی که با علوم زیستی زمينه را بی وزن به اشکال و اندازه. “این همچنین نشان داد که در مراحل اولیه شناسایی نادرست از کربنات ‘کرم’ به عنوان میکروب ها می گوید:” یک منتقد.

* * *

به برخی از استدلال بر “که سر در گم شهاب سنگ” نشان دهنده کاهش بازده یک برهان آگهی خلف با هیچ راهی برای خروج از یک به خصوص پیچیده و پرپیچ و خم. در عین حال یکی از ملموس بهره مند شده و بافت با هم از چند روش مختلف کار با هم برای پیدا کردن راهی برای خروج از این نوع از معماهای علمی در آینده است. قطعا ماموریت به مریخ با توجه به راه اندازی در ماه جولای سال 2020 خواهد شد با استفاده از یک شبیه فلسفه و برای اولین بار در چهل سال به دنبال مواد آلی و امضا برای باستان زندگی به طور مستقیم. بیست سال پس از, اصلی, اعلام, Kathie توماس-Keprta ارائه خلاصه ای است که می تواند عمل به عنوان یک لایت موتیف برای نهایی پاسخ به این سوال که تحمل کرده است: آنچه که دقیقا به منزله زندگی ؟

“در اساسی ترین سطح” او می گوید: با راه نتيجهگيری: “ما هنوز نمی دانیم که آیا تفاوت بین جاندار و بی جان است که به سادگی یک تفاوت در نوع یا درجه. در صورت عدم وجود چنین تعریف جستجو برای شواهد برای زندگی در مریخ گرفتار ابهامات.”

اقتباس از “جستجو برای زندگی در مریخ” توسط الیزابت هاول و نیکلاس غرفه انتشارات 23 ژوئن 2020 و در دسترس برای قبل از سفارش در حال حاضر. کپی رایت سال 2020 توسط گذرگاه طاقدار, Publishing, Inc.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

ایندکسر

خرید کتاب زبان اصلی

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum su tesisatçısıTürk Telekom Mobil Ödeme BozdurmaBetpasRestbetVdcasinoKlasbahisGebze escortbuy instagram followershtml nullednulled themes1x betMobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme Nakite ÇevirmeMobil Ödeme Nakite Çevirmebuy stripe account1xbetElexbetCasinometropolRestbetTrbetGorabetMariobetTipobetBetpasBetvole