در predawn ساعت 18 نوامبر 2019 دانشگاه نورث وسترن ستاره شناس صخره جانسون متوجه یک دسته بزرگ از اشیاء نا آشنا خطی در سراسر آسمان است.

آن شب جانسون بود بررسی Magellanic Clouds — دو بسیار کم نور کهکشان کوتوله است که در مدار خودمان در کهکشان راه شیری با تلسکوپ در Cerro Tololo امریکایی در رصدخانه شیلی. این کهکشان ها در حال آموزش دانشمندان چگونه فرم ستاره و چه اتفاقی می افتد زمانی که دو کهکشان با تصویب نزدیک به یکدیگر است. جانسون به تماشای آنها را از راه دور از طریق یک وب کم در Fermilab خارج از شیکاگو است. “ناگهان” او می گوید: “ما فقط شروع به دیدن این رگه در سراسر وب کم, مشاهده. من هرگز دیده می شود هر چیزی شبیه به آن.”

رگه نیست از آسمانها. آنها از زمین است.

بیش از پنج دقیقه یک قطار از 19 ماهواره ها عبور کرده به تلسکوپ ” مشاهده زخم مشاهده با روشن موازی علائم و اهانت آمیز خود ارزش علمی. آن را ندارد جانسون و همکاران خود را به کشف کردن که ماهواره ها بودند: یک هفته زودتر ایلان SpaceX حال راه اندازی 60 کوچک ماهواره به مدار زمین کم. جانسون همکار شناس Clarae Martínez-Vázquez که نیز در کار بود آن شب بادی سرخوردگی او در توییتر.

“من در شوک,” او نوشت.

این چیزی است که تلسکوپ دوربین مخفی.

Streaks of lines on a night sky.
Starlink ماهواره دیده می شود از CTIO.
NSF ملی نوری مادون قرمز ستاره شناسی آزمایشگاه تحقیقاتی/NSF/هاله/CTIO/کاوش

ستاره شناسان در حال عادت به ماهواره ها گاهی اوقات عبور به مشاهده — در یک زمان. آنها را خراب نمی مشاهدات نفسه. اما آن را برخی از تلاش برای دیجیتالی حذف آنها را از تصویر نهایی است.

اما 19 ماهواره? که بی سابقه بود و منجر به 15 تا 20 درصد از تصویر بودن “به طور کامل از دست داد” جانسون می گوید.

بیشتر چه جانسون نگرانی که ازدحام بود یک فال — آینده ای که در آن فقط در مورد هر تلسکوپ رصد انجام شده در گرگ و میش است خدشه دار ماهواره ای رگه.

به زودی زمین ممکن است پوشانده توسط دهها هزار نفر از ماهواره و آنها را تا حد زیادی تعداد حدود 9000 ستاره است که قابل مشاهده برای چشم غیر مسلح قابل انسان.

این است که برخی از راه دور را انتخاب کنید. آن را در حال حاضر اتفاق می افتد. SpaceX در حال حاضر قرار داده 240 از این ماهواره در مجموع به نام Starlink در آسمان است. شصت راه اندازی شد این هفته. خواهد شد که توسط بیشتر راه اندازی احتمالا هر دو هفته.

در همه این شرکت دارای تاییدیه از کمیسیون فدرال ارتباطات برای راه اندازی 12,000 ماهواره و مشک است که به دنبال تصویب به راه اندازی 30,000 بیشتر.

SpaceX هدف این است که برای Starlink ماهواره به فرم به یک صورت فلکی است که ارائه دسترسی به اینترنت برای یک قیمت به مناطق دور از زمین است.


Starlink ماهواره جریان بیش از CTIO در شیلی
NSF ملی نوری مادون قرمز ستاره شناسی آزمایشگاه تحقیقاتی CTIO

و آن را به سختی و تنها شرکت در این بازار است. OneWeb بریتانیا بر اساس شرکت است که همچنین می خواهد به پرتو دسترسی به اینترنت از فضا است که به دنبال راه اندازی 650 ماهواره آغاز ماه ژانویه. آمازون می خواهد برای راه اندازی از 3200 ماهواره در یک صورت فلکی به نام Kuiper نیز با هدف فروش اینترنت دسترسی داشته باشید. در آینده نزدیک می تواند وجود داشته باشد 50,000 یا کوچک تر ماهواره ها به دور زمین است و برای مقاصد دیگر از ارائه اینترنت است. می تواند برخی از شرکت ترتیب روشن ماهواره ها در آسمان برای هجی کردن نام محبوب نوشابه ؟ شاید. هیچ جهانی ممنوعیت فضای تبلیغات است.

این ماهواره کوچک هستند تولید انبوه و مدار بسیار نزدیک به زمین برای اطمینان از اتصال به اینترنت آنها ارائه سریع است. اما این نزدیکی نیز باعث می شود آنها را بیشتر قابل رویت و روشن در آسمان شب است. “ماهواره راه اندازی شده توسط SpaceX و دیگران خواهد بود روشن تر از 99 درصد از جمعیت اشیاء از همه نوع در حال حاضر در مدار زمین,” پاتریک Seitzer یک ستاره شناس در دانشگاه میشیگان که مطالعات مداری باقی مانده به من می گوید از طریق ایمیل. او می گوید Starlinks روشن تر از سایر ماهواره ها در مدار در همان ارتفاع است. “به طوری که آن را تا به چیزی برای انجام با طراحی و نگرش [یعنی گرایش] از Starlinks.”

در دراز مدت این می تواند کاهش دید ما نسبت به جهان ایجاد فضای بیشتر باقی مانده و به طور بالقوه محروم بشریت از unblemished نمایی از آسمان شب است. این نیست که 19 Starlink ماهواره خراب تمام شب از مشاهدات جانسون می گوید. “ترس این است که این است که به طور طبیعی است. اگر ما واقعا صحبت کردن در مورد بسیاری از هزاران نفر به دهها هزار نفر از ماهواره … است که دیگر یک معامله است.”

برخی نگران آن را در حال حاضر ممکن است خیلی دیر به مبارزه با عقب.

استقرار بسیاری از ماهواره ها بسیار مهم است برای بستن اتصال شکاف. Starlink و رقبای خود خواهد بود قادر به اتصال از راه دور ترین مکان ها در دنیا (که اغلب بسیار ضعیف) به اینترنت و در نتیجه اقتصاد جهانی است. که انقلابی. جهان خواهد بود متصل تر از همیشه قبل از.

این سیستم نیز ممکن است اثبات مفید در طول بلایای طبیعی است. هنگامی که یک طوفان را بیرون می کشد ارتباطات زیرساخت در زمین نجات خدمه هنوز هم قادر خواهد بود برای دسترسی به فضای مبتنی بر اینترنت است.

اما آن را با یک هزینه.

ستاره شناسان انجام محاسبات و می گویند بسیاری از این ماهواره خواهد بود قابل مشاهده برای چشم غیر مسلح به خصوص در زمان بعد از غروب و قبل از طلوع خورشید زمانی که آنها به شدت گرفتن تابش خیره کننده از نور خورشید است.

هنگامی که وجود دارد 50,000 ماهواره ها در آسمان “شما دیدن آسمان خزنده می گوید:” تونی تایسون یک دانشگاه کالیفرنیا دیویس ستاره شناس و فیزیکدان. “هر مربع درجه خواهد چیزی خزنده در آن است.”


Starlink ماهواره تصویب بیش از یک رصدخانه در هاوایی است.
NSF ملی نوری مادون قرمز ستاره شناسی آزمایشگاه تحقیقاتی رصدخانه جمینی

این Starlink ماهواره ها قابل مشاهده هستند و پس از آنها برای اولین بار راه اندازی زمانی که آنها در حال نزدیک شدن به زمین و مدار در مجاورت نزدیک به یکدیگر است. پس چه جانسون دیدم از طریق وب کم خود مشاهده — قطار از ماهواره های در حال عبور در جانشینی سریع — تکرار خواهد شد پس از هر راه اندازی.

اما با گذشت زمان این ماهواره خواهد صعود به بالاتر از مدار که در آن آنها می تواند کمی کمتر قابل رویت و پخش از یکی دیگر.

زمانی که آنها رسیدن به نهایی خود را در مدار تایسون می گوید آنها هنوز هم “قابل مشاهده توسط dark-اقتباس چشم در مکان های تاریک” در گرگ و میش (بعد از غروب و قبل از طلوع آفتاب). اما “گرگ و میش می تواند بسیاری از شب” او می گوید: با توجه به عرض جغرافیایی و زمان از سال است. (به علاوه بسیاری از اشیاء در فضا — به خصوص سیارک ها هستند که از جهت خورشید است که تنها می تواند دیده می شود در گرگ و میش.)

شما ممکن است آشنا با مشکل آلودگی نوری. اکثر مردم ساکن در نزدیکی و یا در مناطق شهری نمی توانید ببینید بسیاری از ستاره ها چون چراغ شهرستان بازیگران درخشان رقیق است که مبهم به نظر همه اما درخشان ترین ستاره.

اما ماهواره ها هستند نه ایجاد آلودگی نوری. آن را بیشتر شبیه آسمان آلودگی است. در تیره تر مکان از زمین این ماهواره خواهد بود حتی ساده تر به نقطه. “این بسیار dystopian به من” جانسون می گوید. “این یک مشکل است که رفتن به شما در پیدا کردن در هر کجا که شما هستند.”

در این ویدئو زیر ستاره شناس مایکل Vlasov یک sped تا انیمیشن از آنچه آسمان شب ممکن است مانند زمانی که وجود دارد 12,000 Starlink ماهواره در مدار. به خاطر داشته باشید این است که یک ویدیو یوتیوب و آن را ممکن است به نظر نمی آید که همه چشمگیر است. اما شما می توانید ببینید که چگونه در اوایل آسمان شب و predawn آسمان است فلفلی با ماهواره پرواز در سراسر آسمان است.

و در اینجا یک مشروح انیمیشن از Vlasov نشان دادن که در آن ماهواره ها خواهد بود پرواز سربار.

این که آیا شما آنها را متوجه و یا در آینده ممکن است بستگی به جایی که شما زندگی می کنند و دسترسی خود را به آسمان تیره و تار. “درصد زیادی از انسان ها زندگی در شهرستانها هستند و نه متوجه یک تفاوت بزرگ در همه,” تونی Beasley, مدیر National Radio Astronomy Observatory می گوید.

وجود دارد بسیاری از دیگر پتانسیل نگرانی در مورد بسیاری از ماهواره ها در آسمان است. یکی این است که فضای باقی مانده. هنگامی که یک ماهواره شکسته شدن در فضا آن را تنها باقی می ماند وجود دارد به عنوان آشغال تا زمانی که گرانش می کشد آن را به پایین به زمین. در حال حاضر چندین Starlink ماهواره ها را متوقف کرده اند و عملکرد و فقط حلق آویز کردن وجود دارد به عنوان باقی مانده که در آن آنها در حال حاضر یک خطر برای برخورد با اشیاء دیگر در فضا است.

Starlink آهنگ به عنوان دیده می شود از طریق یک تلسکوپ در آریزونا. ماهواره ها را گسترش و تار را به عنوان آنها افزایش بالاتر در مدار اما هنوز هم قابل مشاهده است, به, تلسکوپ, به خصوص در گرگ و میش.
ویکتوریا Girgis/لوول Observato

“اگر شما در حال رفتن به قرار داده تا 10,000 یا از 20000 یا 30000 ماهواره شما به طور خودکار بلافاصله عمدا صدها نفر از قطعات باقی مانده حق کردن خفاش می گوید:” کریستوفر جانسون, فضای, قانون, مشاور در جهانی امن بنیاد غیر انتفاعی است که طرفداران پایدار و استفاده صلح آمیز از فضا است. بیشتر فضای باقی مانده در مدار سخت تر از آن می شود به ساخت و راه اندازی تجهیزات وجود دارد.

بیشتر بلافاصله, صورت فلکی ماهواره ها یک علت مستقیم زنگ در میان بسیاری از ستاره شناسان. در دهه آینده آنها شده اند به امید گرفتن حتی گسترده تر و عمیق تر از نظر کیهان از زمین است. و ماهواره ها را در راه دریافت کنید.

Starlink و مشابه صورت فلکی ماهواره ها متفاوت تر از بسیاری از ماهواره ها در مدار در راه است که باعث می شود آنها را یک مزاحم به نجوم: آنها بسیار نزدیک به زمین است. اگر چیزی است که دو بار پایین تر در مدار تایسون توضیح می دهد که آن را چهار بار روشن تر به ما بر روی زمین.

تلسکوپ ضبط تصاویر از آسمان بسیار حساس دوربین. ماهواره ها هستند روشن است که آنها افراطی در ترکیب دوربین های سنسور. اثر است مانند گرفتن یک پاک کن به تصاویر خود را از آسمان شب, پوشش تصاویر خود را از آسمان با دستگاه از داده های غیر قابل استفاده.

یک بزرگنمایی در نگاه Starlink آهنگ از طریق جانسون رصدخانه تصویر. آن را مانند قطعات از تصویر پاک شده.
مشغول بررسی CTIO/هاله/NSF

همراه با کار خود را در دانشگاه UC Davis تایسون است که دانشمند ارشد در بزرگ همديد بررسی تلسکوپ بود که به تازگی تغییر نام ورا روبین رصدخانه. این رصدخانه در حال ساخت در شیلی با میدان دید: آن آینه خواهد بود قادر به گرفتن یک منطقه از آسمان 40 برابر اندازه ماه کامل و نقطه اشیاء از 10 میلیون بار ضعیف تر از چشم انسان می تواند ببینید.

شروع در سال 2023 به 500 میلیون دلار رصدخانه را در کشتی سوار در 10 سال بررسی از کل آسمان شب است. این پروژه که به نام میراث نظرسنجی از فضا و زمان (LSST) که نشان می دهد جهان در حال حرکت و جذب میلیون ها نفر از ستاره های در حال تکامل در طول زمان است.

اما اگر وجود دارد ده ها هزار نفر از ماهواره ها در مدار LSST مشخصات منحصر به فرد از جهان را پنهان خواهد شد. “وجود خواهد داشت جایی که در آن شما می توانید LSST و نقطه آن را بدون داشتن یکی از [ماهواره] در این زمینه از نظر” تایسون به من گفت که در ماه دسامبر. “ما در حال رفتن به دیدن یک برنامه به طور بالقوه انقلابی جدید مشاهده روی گذرا جهان و به جای آن ما در حال رفتن به دیدن یک رقیق از رگه.”

SpaceX می گوید آن کار شده است با ستاره شناسی, جامعه و دانشمندان در ورا روبین رصدخانه به طور خاص در کاهش این مشکل است. (“ما سطح روشنایی و دید تعجب به ما” پاتریشیا کوپر, SpaceX معاون رئيس جمهور از ماهواره دولت در امور گفت: شرکت کنندگان اخیر آمریکا نجوم جلسه در ماه ژانویه است.)

تلاش آنها به رسمیت شناخته شده: “SpaceX تنظیم بسیار خوب سابقه من فکر می کنم تلاش برای انجام کار درست” Beasley می گوید. تایسون همچنین معتقد است که SpaceX “متعهد به حل مشکل” از تداخل با ورا روبین رصدخانه.

در یک آزمایش SpaceX مستقر تیره برای پوشش قسمت زیرین یکی از آن ماهواره های قبلی آن راه اندازی برای دیدن اگر آن را می شود کمتر قابل مشاهده به تلسکوپ. اما این تضمین شده نیست به کار می کنند. و در ضمن این شرکت همچنان به راه اندازی بیشتر بدون تغییر روشن ماهواره ها به فضا است.

آن را ساده برای فقط زدن یک کت سیاه رنگ بر روی ماهواره. بیش از حد تیره و ماهواره ها شروع به جذب حرارت بیش از حد است که می تواند تاثیر عملکرد خود را. آن را هنوز هم معلوم نیست چه تاریک SpaceX در نهایت. این شرکت با در نظر گرفتن تکرار شونده “آزمون و خطا” رویکرد SpaceX به عنوان رئیس جمهور Gwynne Shotwell به خبرنگاران گفت: در ماه دسامبر.

در ضمن ستاره شناسان ندارد و برخی موظف سمت راست به نمایش unobstructed از آسمان شب و لازم نیست یک فروم به صدای شکایت خود را. از من خواسته تایسون اگر ستاره شناسان ناتوان هستند در حفاظت از مشخصات خود را در آسمان شب است. “ما قطعا ناتوان,” او می گوید.

بدبینی در میان ستاره شناسان است با توجه به این واقعیت که آنها هیچ حقوقی ملی یا بین المللی — حمایت در اینجا.

به سادگی قرار داده: “در حال حاضر وجود دارد هیچ قوانین و مقررات, قوانین و یا دستورالعمل از هر نوع برخورد با روشنایی ماهواره” Seitzer می گوید. “نه در سطح بین المللی و نه در سطح ملی در هر نقطه.”

مطمئن SpaceX ممکن است مایل به کار با جامعه علمی در کاهش روشنایی ماهواره ها را. اما یک شرکت دیگر در یک کشور دیگر ممکن نیست.

برای برخی از, آن خشم است. “این واقعیت است که یک فرد یا یک شرکت می تواند کنترل و به طور کامل تبدیل انسان تجربه از آسمان شب و نه فقط انسان بلکه هر موجود زنده بر روی زمین … که به نظر می رسد عمیقا اشتباه” کیتلین کیسی یک دانشگاه Texas Austin ستاره شناس می گوید.

وجود دارد برخی از قوانین و مقررات اینجا اداره در ایالات متحده توسط FCC و بین المللی توسط سازمان بین المللی اتحادیه مخابرات. اما آن را عمدتا در رابطه با ارتباطات و تصمیم گیری های بیش از کسانی را که برای استفاده از آن بخش هایی از طیف الکترومغناطیسی و برای چه (و نیز: مطمئن شوید که ماهواره نمی سقوط به یک دیگر). آنها نمی تنظیم ماهواره نگاه.

یک SpaceX Falcon 9 rocket سر به ابرها پس از با موفقیت راه اندازی شد که از کیپ کاناورال نیروی هوایی ایستگاه حمل 60 Starlink ماهواره در نوامبر 11, 2019.
SOPA تصاویر/LightRocket via Getty Images

“ما آگاه هستند از مقالات مطبوعات که شده اند وجود دارد برخی از نگرانی های مطرح شده در مورد اثر Starlink ماهواره در مشاهدات توسط ستاره شناسان نوری در طول موج” را Wiquist یک FCC سخنگو می گوید: در یک ایمیل. اما همچنین اذعان می کند “این موضوع را نه مطرح شده در هر FCC رسیدگی است.”

کیسی می کند برخی از کار خود را در رادیو نجوم است. که در آن دانشمندان نگاهی به آسمان شب در فرکانس های ما چشم نمی توانید ببینید. رادیو نجوم دسترسی به برخی از حفاظت طول موج است که شرکت ارتباطات مجاز به تجاوز در. هر چند به عنوان کیسی اشاره, رادیو ستاره شناسان مانند نگاه در انواع طول موج های خارج از این محدوده است. به طور کلی آنها بستگی به حسن نیت از شرکت هایی مثل SpaceX برای خاموش کردن فرستنده های ماهواره ای خود را هنگامی که در حال چرخش بیش از یک رادیو رصدخانه.

اگر ماهواره ها نیست خاموش “سناریو مانند تلاش برای دیدن یک کرم شب تاب در مجاورت نور خورشید است. این امر می تواند فوق العاده روشن,” او می گوید. در جهان از رادیو نجوم ماهواره ای بشاش اینترنت به زمین نیز ممکن است یک نور افکن.

حداقل هر چند برای رادیو نجوم وجود دارد تاسیس کانال به صدای نگرانی های خود را بیش از رادیو استفاده کنید.

اما نوری نجوم — که به نظر می رسد در نور مرئی جهان — ندارد, بین المللی حمایت. “این را ندارد که یک صدا می گوید:” کریستوفر جانسون, فضای, قانون, مشاور در جهانی امن بنیاد غیر انتفاعی است که طرفداران پایدار و استفاده صلح آمیز از فضا است.

سازمان ملل متحد فضای بیرونی پیمان — جهان حاکم چارچوب برای استفاده از فضا — می گوید هیچ چیزی در مورد این موضوع از بازتاب از ماهواره و تاثیر خود را در نجوم است. حتی اگر یک کشور آغاز شد به شدت به حفاظت از آسمان شب از ازدحام دیگری می تواند چشم پوشی از آن مقررات به طور کامل و از بین بردن آسمان شب برای همه, جانسون توضیح می دهد.

این یک مشکل است “که می افتد در ترک” خوانده شده را علامت اسکینر یک ستاره شناس در ارتباط با موسسه بین المللی فضایی قانون است.

بدون مقررات سختگیرانه تر در آینده می تواند حتی عجیب و غریبتر. مردم می تواند به راه اندازی روشن ماهواره ها به عمد دریافت توجه از مردم در سراسر جهان است. و آنها در حال حاضر: در ژانویه 2018, نیوزیلند شرکت راه اندازی یک ماهواره به نام “انسانیت ستاره است.” آن را در واقع یک توپ دیسکو در مدار زمین کم. سازندگان آن امیدوار نور از ماهواره را “ایجاد یک تجربه مشترک برای هر کس در این سیاره است.” بسیاری از ستاره شناسان نمی شد خوشحال تشبیه آن به “فضای graffitti.”

شاید بشریت ستاره فقط پیشرو به حتی بزرگتر و روشن تر نمایش می دهد در آسمان شب است. هیچ صریح بین المللی ممنوعیت سیمی گزارش در تبلیغات در فضای. وجود دارد حداقل یک شرکت امیدوار به ترتیب ماهواره ها در آسمان برای مردم را به خرید بیشتر نوشابه. آسمان شب بسیار زیاد است و قابل مشاهده برای هر کس در این سیاره است. آن را کامل بیلبورد.

“وجود دارد یک راننده بزرگ برای ما به ring the alarm کنید و سعی کنید به برخی از دید این شرکت” جانسون از شمال غربی می گوید. “این فقط نوک کوه یخ است.”

شاید با برخی از دید اخترشناسان می توانید متقاعد کردن کشورهای جهان برای اطمینان از آسمان شب روشن باقی می ماند برای تلسکوپ. اما ترس است که در پایان روز تجاری منافع برنده خواهد شد بیش از آنهایی علمی است. SpaceX “ممکن است نیت خوب اما آنها هنوز هم یک شرکت آنها هنوز به پول” جانسون می گوید.

اخترشناسان من صحبت کرد با این همه دیدن محاسن Starlink و ماهواره صور فلکی ، بیش از حد از جهان قطع شده است از دسترسی به اینترنت است. “ستاره شناسان نیست برای درخواست وجود دارد به هیچ Starlink و وجود دارد به هیچ ماهواره” جانسون می گوید. “اما حداقل آن را در راه است که طول می کشد را به حساب که دیگر مردم می خواهند یک آسمان شب است.”

آمریکا نجوم به تازگی تشکیل یک گروه کاری به سعی کنید به موضوع این سوزن. “هدف از Starlink است که برای ارائه اینترنت در سراسر جهان خدمات یک آرمان ما نمی خواهیم مانع” کار گروه ستاره شناس Kelsie Krafton می نویسد. “ما نمی خواهید به رها کردن دسترسی به نوری مشاهدات از زمین.”

پس از آن وجود دارد اثرات تغییر آسمان شب است که فراتر از علم و یا اینترنت. آسمان شب هنگامی که دیده می شود از مکان های تاریک نشان دهنده نهایی بیابان — بکر نمایی از طبیعت است که انسان را به سختی لمس کرد. چه در حال تغییر است که چیست ؟

یک پسر به تماشای کهکشان راه شیری در آسمان بیش از Tatacoa کویر در کلمبیا در اکتبر 11, 2018.
لوئیس Acosta/خبرگزاری گتی ایماژ

“هر فرهنگ در طول زمان دارای ارزش آسمان شب و بسیاری از مردم فوق العاده معنی دار و یا عملی سنت از چشم غیر مسلح مشاهده بافته شده سمت راست را به فرهنگ خود” کاترین Denning, یک انسان شناس در دانشگاه نیویورک که در مطالعات اخلاق در اکتشافات فضایی می نویسد: در یک ایمیل. میراث فرهنگی مسائل مربوط به او می گوید:, “گرفته شده که به طور جدی در سازمان ملل متحد سطح اما به دانش من که نیست ترجمه به قوانین بین المللی برای قابل مشاهده ماهواره نشده است.” حتی برخی از حیوانات با استفاده از نور ستاره برای ناوبری و آن را سخت بدانید که اگر صورت فلکی ماهواره تاثیر بر روی آنها بیش از حد.

کیسی UT Austin ستاره شناس می خواهد جهان را به می دانم که خراب با آسمان شب حذف “یکی از چیزهایی که همه انسان ها در گذشته داشته اند 200,000 سال میلیون ها سال از آن همیشه وجود دارد.” که نه چیزی به آرامی گرفته شده است.

“من تمام دلبستگی به علم و به دنبال این به عنوان یک حرفه ای قدمت به دیدن آسمان شب به عنوان یک کودک و مسخ” او می گوید. “نجوم یک علم منحصر به فرد: ما نمی توانیم با سرهم بندی کردن همه چیز در یک آزمایشگاه آزمایش بر روی ستاره. کل علم است که به دنبال در آسمان و از دست دادن است که می تواند غم انگیز است.”

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

خرید کتاب زبان اصلی